Zdjęcia, to nie tylko ulotne chwile zatrzymane w kadrze aparatu. To również uczucia, przeżycia i wspomnienia. Jedno zdjęcie potrafi opowiedzieć więcej, niż tysiąc słów.

Nie pozwól, aby najważniejsze chwile życia zarówno Twojego jak i Twojego najcenniejszego Skarbu bezpowrotnie uleciały. Skorzystanie z moich usług sprawi, że najważniejsze chwile związane z urodzeniem się dziecka nigdy nie umkną z Twojej pamięci.

Bartłomiej Niemirski


poniedziałek, 18 czerwca 2012

O fotografii - Siergiej Bratkow


Tym razem miało być pozytywnie o fotografii dziecięcej, ale zanim zabrałem się do pisania, trafiłem na zdjęcia fotografa wcale nie zza Wielkiej Wody, ale po sąsiedzku - z kraju który razem z nami organizuje EURO. Siergiej Bratkow, bo o niego chodzi, to urodzony w Charkowie twórca wielu rodzajów sztuki - malarstwa, instalacji, performance'u a obecnie fotografii i wideo. Postanowiłem o nim napisać, gdyż rozgłos przyniosła mu właśnie fotografia dziecięca, a konkretniej seria zdjęć Kids (tłumaczone jako Dzieciaki) wykonana na potrzeby dziecięcych agencji modeli.
 
Cykl zdjęć, o którym mowa, można było oglądać m.in. w Krakowie przy okazji Miesiąca Fotografii. Fotografie są mocno kontrowersyjne i często bywają oskarżane o dwuznaczność i pedofilię. Cóż takiego autor zaprezentował? Dziecięce portrety, przedstawiające dzieci mocno wystylizowane na osoby dorosłe, mające prowokować swoim wyglądem i swoją pozą. Jedna dziewczynka przykuta jest kajdankami do kaloryfera, inna trzyma w ręce papierosa, kilkoro, mając zbyt krótkie bluzeczki, odsłania swoją bieliznę.
 
Fotograf - pedofil? Nie, nic z tych rzeczy. Bratkow sam był przerażony tym jak można wystylizować dzieci do sesji fotograficznej. Za stylizację odpowiadali bowiem... ich rodzice. Serię zdjęć należy traktować więc nie jako promowanie seksualności dzieci i gloryfikację pedofilii, a raczej jako krytyczne spojrzenie na postkomunistyczne społeczeństwo ukraińskie, gdzie własne dziecko również jest przedmiotem handlu w walce o lepsze życie. Przykre jest to, że rodzice nie próbują przedstawić swoich dzieci z jak najlepszej strony pokazując ich niewinne piękno, delikatność, dziecięcy świat, a niestety uważają że najlepiej - już w takim wieku - sprzeda się udawana dorosłość i seksualność. Szczególnie, że - jak można na zdjęciach Bratkowa zaobserwować - żadne z dzieci nie cieszy się z odgrywanej przez siebie roli. Kilka zdjęć z serii Dzieciaki, ku przestrodze, zamieszczam poniżej.

Siergiej Bratkow Kids (źródło)

Siergiej Bratkow Kids (źródło)

Siergiej Bratkow Kids (źródło)

Siergiej Bratkow Kids (źródło)

Brak komentarzy: